Lihovarníci a plynaři rozšiřují počty pump na palivo E 85 a CNG. Alternativní paliva lákají nízkou cenou díky nulové spotřební dani. Aut na ekologičtější paliva je zatím málo.Benzinu a naftě už brzy vyroste v Česku vážná konkurence. 

Alternativní paliva dala o sobě letos poprvé vážněji vědět a v příštím roce je čeká nevídaný boom. Jde především o benzin s vysokým obsahem líhu s označením E 85 a pak zemní plyn CNG.

Přestože petrolejáři se ještě dlouho nemusí bát o svůj byznys, nahrává výhodnější cena nových pohonných hmot jejich stále většímu rozšíření.

Právě cena je zatím v rukou lihovarníků a dodavatelů plynu nejsilnějším argumentem. Klasický benzin stojí nyní v Česku přes 28 korun. Litr E 85, kde benzin tvoří jen 15 procent objemu a zbytek je sice dražší, ale od daně osvobozený líh, vyjde zhruba o čtyři až pět korun laciněji. A kubík plynu CNG, odpovídající zhruba jednomu litru benzinu, přijde teď díky osvobození od spotřební daně na pouhých 15 až 16 korun.

Masivnějšímu rozšíření zatím brání malý počet vozů, jejichž motory mohou tato paliva využívat, a jejich vyšší pořizovací cena.

Míst, kde se dá u nás natankovat E 85 nebo CNG, ale přesto nevídaně přibývá. Lihovarníci, v tomto případě Cukrovary a lihovary TTD a jejich dceřiná firma Agroetanol TTD, otevřeli v létě první pumpu s E 85 u stanice KM Prona v Mladé Boleslavi. Do konce roku už má ale u nás podle ředitele Lihovarů TTD Oldřicha Reinbergra fungovat 26 tankovacích míst na toto lihové palivo a v příštím roce minimálně padesát.

odkaz na celý článek: http://ekonomika.ihned.cz/c1-39167790-benzin-a-nafta-maji-konkurenci-plyn-a-lih 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací